שומרים על הלב – גם בימי קורונה!

שומרים על הלב – גם בימי קורונה!

נגיף קורונה, אחד המדבקים ביותר שידענו בעשרות השנים האחרונות, כפה עלינו שגרת חיים חדשה. עלינו לחשוב פעמיים לפני שאנחנו יוצאים מהבית, ולהשתדל לצמצם ככל הניתן את המגע שלנו עם הסביבה. אך למרות החשש מהידבקות, אל תשכחו את הלב שלכם – כאשר בריאות הלב תקינה, לגוף שלכם יהיה יותר קל להתמודד עם הנגיפים. אז כיצד מתנהלים בתקופה המורכבת הזאת ואיך שומרים על הלב? על כך במאמר הבא.

פועלים בהתאם להמלצות

עד לפני כמה חודשים, כולנו חיינו בעולם מוגן יחסית. עולם הרפואה העמיד לרשותנו תרופות וחיסונים שבזכותם התמודדנו בהצלחה עם רוב המזיקים הנפוצים. אך אז נכנס לתמונה נגיף קורונה המתעתע. נגיף זה, מתנהג אחרת בכל מדינה, ומשפיע באופן שונה על כל אדם. נכון להיום, אמצעי ההגנה העיקרי שיש בידינו הוא צמצום היקף ההדבקה, שמטרתו להגן על אוכלוסיות הסיכון ולאפשר למערכת הרפואה להמשיך לתפקד.

כדי שזה יקרה, יש לשים לב להמלצות המפורסמות בתקשורת ולפעול בהתאם להנחיות הבאות:

  • ריחוק חברתי: הנגיף עובר מאדם לאדם באופן טיפתי (למשל שיעול ועיטוש). לכן, כאשר אנחנו נמצאים במרחב הציבורי. יש לשמור על מרחק של כשני מטרים מהסובבים אותנו.
  • שימוש במסכה: על פי הממצאים שהתגלו עד כה, מסכת פנים מסייעת לצמצם את היקף ההידבקות במחלה. שימו לב שאתם משתמשים בה על פי הוראות השימוש, וודאו שהיא מכסה גם את אזור האף. עם זאת, בימים חמים מאוד או בעת ביצוע פעילות ספורטיבית, אין להשתמש במסכה. במקרים אלו, המסכה עלולה לגרום לקשיי נשימה ועלולה לפגוע גם במי שסובל ממצבים רפואיים כגון תעוקת חזה.
  • הקפדה על היגיינה: יש לשטוף את הידיים באופן תכוף או להשתמש באלוכוג'ל. בעת היציאה מהבית, לדוגמה לצורך קניות, ניתן בעת הצורך להיעזר בכפפות חד-פעמיות.

מקפידים על מעקב רפואי

נגיף קורונה נמצא איתנו מסוף שנת 2019, ועל כן עולם הרפואה עדיין מלקט מידע על אודותיו וחוקר אותו. עם זאת, דבר אחד ברור כבר עכשיו – במרבית המקרים, כאשר המערכת החיסונית פועלת כשורה, הנגיף אינו גורם לתחלואה קשה, אלא לתסמינים דמויי שפעת. אך עבור אנשים הסובלים ממחלות רקע, נגיף קורונה עלול להיות מסכן חיים. לכן, דווקא בתקופה זו, חשוב מאוד להקפיד על מעקב רפואי שיסייע לשלוט במחלות הרקע ולשמור על חוסנו של הגוף. ללא קבלת הטיפול הרפואי השגרתי, מחלת הרקע עלולה להתדרדר, להחליש את הגוף ולפגוע במערכת החיסונית וביכולתו של הגוף להתמודד עם נגיפים. לכן, אדם המתמודד עם מצב של תעוקת חזה או אדם שחש לחץ בחזה, נדרש לפנות לטיפול ללא דיחוי. במקרים רבים, מדובר בטיפול מציל חיים.

אורח חיים מאוזן

תעוקת חזה מתבטאת אצל כל אדם באופן שונה, ובמקרים רבים זוהי תסמונת כרונית המחייבת מעקב רפואי צמוד ואורח חיים המותאם לצורכי המטופל. כדי לשמור על יציבותה של המחלה מומלץ לאמץ אורח חיים מאוזן, בהתאם להמלצותיו של הרופא המטפל.

ניתן להיעזר בהמלצות הבאות:

  • גמילה מעישון: העישון פוגע במערכת כלי הדם והלב. לכן, במיוחד אם האדם חש לחץ בחזה, מומלץ להיגמל מעישון באופן מוחלט.
  • תפריט תזונתי מאוזן: צריכה מרובה של שומנים וסוכרים עלולה להוביל להתפתחותם של סוכרת ולחץ דם גבוה – מצבים הפוגעים בבריאות הלב. תפריט מאוזן, בהתאם להמלצות הרופא יסייעו בשיפור מצבו הרפואי של המטופל.
  • פעילות גופנית: רצוי מאוד לבצע פעילות גופנית המותאמת ליכולותיו של המטופל, בכפוף להמלצות הרופא המטפל.

לסיכום, מעקב רפואי צמוד ואימוץ אורח חיים בריא יסייעו לשמור על בריאות הלב. כאשר מערכות הגוף פועלות כשורה וכשמצבו של הלב יציב, הגוף יהיה מוכן יותר להתמודד עם נגיף קורונה.

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *