קורס החייאה – למה זה חשוב לכולם?

קורס החייאה – למה זה חשוב לכולם?

כמו כולם, סביר להניח שגם אתם שקלתם בעבר להשתתף בקורס החייאה. אנחנו חיים בתקופה שבה אנחנו מודעים היטב לכך שגם אדם בריא בגופו עלול להידרש באופן בלתי צפוי לסיוע רפואי דחוף. במצב חירום, חלון הזמן עלול להיות קטן מאוד, והחייאה המבוצעת על ידי אדם מיומן עשויה להציל חיים. אז אם אתם עדיין מתלבטים ולא בטוחים לגבי החשיבות שיש לקורס החייאה – המאמר הבא הוא בשבילכם.

מה לומדים בקורס החייאה?

המטרה המרכזית של קורס החייאה היא לאפשר לכל אדם להתערב במצבי מצוקה ואף להציל חיים. כאשר האדם חש למשל לחץ בחזה, כל דקה יכולה להיות קריטית, וכך טיפול ראשוני מהיר יכול להשפיע משמעותית על סיכויי השרידות שלו.

בדרך כלל, קורס החייאה בסיסית יכלול את התכנים הבאים:

 • זיהוי מצבי חירום רפואיים: כדי לדעת מתי נדרש סיוע מיידי, האדם צריך להיות מסוגל לזהות מצב חירום רפואי. לכן, קורסים רבים (תלוי בהיקפם) יכללו גם סקירה מפורטת של המקרים שבהם התערבות מהירה נחוצה להצלת חיי האדם.
 • הכרה בסיסית עם מערכות החיים החיוניות של האדם: כדי לבצע החייאה כראוי, יש להכיר את אופן פעולתו של הלב, ולדעת כיצד פועלת מערכת הנשימה. במסגרת קורס החייאה, המשתתפים ירחיבו את הידע שלהם בתחומים אלו כדי שיוכלו לרכוש את מיומנויות ההחייאה הרלוונטיות.
 • לימוד דרכי טיפול במצבים של חוסר הכרה: בקורס ניתן ללמוד מהם הצעדים הנדרשים במקרה שבו האדם אינו נושם בכוחות עצמו. לשם כך המשתתפים ילמדו על המדדים החיוניים כגון נשימה ודופק, ויכירו את הדרכים הבסיסיות להשגיח על הנפגע ולהגן עליו מפני פגיעה נוספת.
 • תקשורת עם הנפגע: במקרים מסוימים, למשל כאשר אדם מתלונן על לחץ בחזה, הוא אינו מאבד הכרה, וניתן לתקשר עימו. בשלב זה, יש לפעול במהירות, ולתשאל את האדם במדויק לגבי מצבו. קורס החייאה מקיף יכלול התייחסות גם לסיטואציה מסוג זה.
 • לימוד טכניקה עיסוי והנשמה, בין אם היא נעשית על ידי אותו אדם, ובין אם היא נעשית על ידי שני אנשים שונים.
 • לימוד דרכי הטיפול במקרים של התקף לב, תעוקת לב, טביעה, עילפון, התחשמלות, זעזוע מוח ועוד.
 • לימוד פעולות מצילות אחרות, כגון מתן סיוע ראשוני לחולה אפילפסיה, טיפול במצב של צניחת לשון וחילוץ גוף זר.

מה כדאי לדעת לפני?

כפי שניתן להבין, קורס החייאה עשוי לתרום לכולם. עם זאת, רבים מעוניינים להשתתף בקורס על רקע מצב אישי או משפחתי. לכן לפני שאתם נרשמים לקורס החייאה, שימו לב לנקודות הבאות:

 • מטרה מסוימת: ישנם קורסי החייאה הממוקדים באוכלוסיות ספציפיות. הורים לילדים קטנים לדוגמה יעדיפו קורס המתייחס למצבי חירום אצל תינוקות וילדים, ואילו מי שבן משפחתו סובל ממצב של תעוקת לב, יעדיף בוודאי קורס שונה. לכן, קראו היטב על התכנים הנלמדים בקורס, ואם אתם חדשים בתחום – התחילו בקורס בסיסי הכולל סקירה יסודית.
 • עם מי כדאי לבוא לקורס: במידת האפשר, מומלץ להשתתף בקורס עם אדם קרוב. כך תוכלו להחליף חוויות ואולי אף להמשיך ולהרחיב את הידע בקורסים מתקדמים.
 • לימוד החייאה באמצעות מכשירים: במרבית הקורסים ההתמקדות תהיה בלימוד החייאה הנעשית באופן ידני. עם זאת, כדאי לדעת שישנם קורסים הכוללים לימוד החייאה גם בעזרת מכשירים.
 • איפה לומדים: קורס החייאה ניתן ללמוד דרך מגן דוד אדום, והוא זמין באזורים שונים בארץ. עם זאת, ישנן גם חברות פרטיות המעניקות שירות דומה, וההמלצה היא לבחור בקורס המתקיים במקום קרוב לבית, בשעות הנוחות עבורכם. בהצלחה!

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *