מהם הסיכונים בביצוע צנתור?

מהם הסיכונים בביצוע צנתור?

כל פעולה רפואית טומנת בחובה גם מספר סיכונים, והדבר נכון גם לגבי פעולת הצנתור. צנתור נעשה במקרה של תעוקת לב או תעוקת חזה – וחשוב לומר שעל אף הסיכונים שהוא טומן בחובו, פעמים רבות הוא הכרחי מאוד לצורך בריאותו של האדם.

הנה כמה מהסיכונים הנפוצים בעת ביצוע צנתור-

  1. זיהום – כשהעור שלנו נפגע וכשנוצרת פגיעה בשלמותו, אנו מצויים בסיכון לזיהום. לכן, גם בכל צינתור, יש סיכוי זיהום. עם זאת, כדי להקטין את הסיכון הזה הפעולה מבוצעת בסטריליות מקסימלית. מכינים את אזורי הדקירה הייעודיים לפני, מכסים את המטופל בחלוקים סטריליים והצוות כולו עושה שימוש רק בכפפות, מסכות, חלוקים מיוחדים וכובעים מיוחדים. במקרה שההליך כולל גם השתלת התקן זר, תינתן אנטיביוטיקה מונעת בזמן הצנתור.
  2. דימום – ההליך הטיפולי כולל כניסה לכלי דם ומעבר במדורי הלב, מה שעשוי לגרום לדימום – אותו ניתן לעצור. דמם פריפרי ניתן לעצירה באמצעות לחץ ישיר על מקום הדימום ואילו דימום מרכזי עוצרים באמצעות שימוש באמצעי הצנתור או במעבר לחדר ניתוח.
  3. הפרעות קצב – במהלך הצנתור, עוברים במדורי הלב עם צנתרים והדבר עשוי לפתח הפרעות קצב. לרוב, הדבר יחלוף בעצמו ברגע של תזוזה או הוצאת הצנתר, אך במידה וההפרעה נמשכת עושים שימוש בתרופות או באמצעות שוק חשמלי, כך מחזירים את הקצב התקין ללב.  
  4. תגובה אלרגית – כחלק מההליך, עושים שימוש בחומר ניגוד על בסיס יוד. במידה ולמטופל יש אלרגיה ידועה לחומר זה, ניתן להכינו מראש באמצעות טיפול ייעודי מקדים. עם זאת, במידה ומתפתחת תגובה אלרגית מבלי שהדבר היה ידוע מראש – מפסיקים את השימוש בחומר הניגוד ונותנים למטופל מיד טיפול נוגד אלרגיה עד שהתגובה האלרגית חולפת.
  5. נזק לכלי הדם – מאחר ופעולת הצנתור מבוצעת דרך כלי דם פריפריים, כשנכנסים דרכם – בנקודת הכניסה עלול להיווצר נזק מקומי הכולל חסימה חלקית, ניקוב או יצירת קרע. כשהנזק הזה נוצר, הוא עשוי לסכן את הגפה עליה אחראי כי הדם. עם זאת, במקרים רבים עושים שימוש בצנתרים קטנים ביותר המקטינים את הסיכון משמעותית.
  6. פגיעה בתפקוד הכליה – חומר הניגוד המשמש בצנתור עשוי לגרום לפגיעה בתפקודי הכליה. עם זאת, אם נוצרה פגיעה לרוב היא חולפת לבדה. כדי להימנע מהסיכון הזה מלכתחילה, לא עוברים את הכמות המומלצת לכל ק"ג משקל. 
  7. קרישי או תסחיפי דם – הכנסת גופים זרים לכלי הדם ולמערכת הלב טומנת בחובה סיכון של יצירת קריש דם העלול להגיע לחלקים שונים בגוף, כמו הריאות או המוח חלילה. כדי להקטין את הסיכון ולמנוע את הופעתם של קרישי דם, עושים שימוש בצנתרים העשויים מחומר מסויים. החומר האינרטי שאינו מעודד קרישה מסייע למנוע את יצירת הקריש או תסחיף הדם. בנוסף לכך, במהלך הצינתור מקבל המטופל מנה של חומר נוגד קרישה, המקטין גם הוא את הסיכון.

 

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *