מניעה וטיפול בעורקים סתומים

מניעה וטיפול בעורקים סתומים

שסתום אבי העורקים הוא הגדול מבין ארבעת השסתומים של הלב. הוא אחראי על אופן הזרמת הדם מהחדר השמאלי לעורק הראשי של הלב – אבי העורקים. תפקידו החשוב גורם לו לעבוד באופן תמידי. הוא נפתח ונסגר בכל שנייה ולא מפסיק לעולם – והלחץ הגדול בו הוא נתון עלול להוביל ל"בלאי" בשסתום, הנגרם כתוצאה מהצטברות סידן או התעבות השסתום. אם ההתעבות הזו מחמירה, הדבר עשוי לגרום להיצרות השסתום, הפרעה בזרימת הדם התקינה ובסופו של דבר – עלול להוביל לסכנת חיים של ממש. תחושות של לחץ בחזה או תעוקת חזה אופייניות למצב שכזה – אך החדשות הטובות הן שיש דברים שאפשר לעשות כדי להימנע מעורקים סתומים וגם דרכים לטיפול בעורקים שהסתתמו. הנה כמה דרכים כאלו.

הקפידו על תזונה בריאה ללב

אנשים הסובלים מכולסטרול גבוה עשויים למצוא את עצמם עם אבי עורקים מצומצם וחסום הרבה יותר מהר מאשר אנשים עם רמת כולסטרול בריאה – ולכן חשוב להקפיד על תזונה נכונה שתשמור על רמת הכולסטרול בשליטה. תזונה עשירה במזון מעובד ופחמימות מזוקקות, לדוגמה, תורמים לעלייה בכולסטרול ולכן מומלץ להימנע מצריכת מזונות שכאלו. גם נתרן עלול לגרום לאורך זמן לסתימת עורקים ובסופו של דבר לתחושות של לחץ בחזה או תעוקת חזה, ולכן מומלץ להעדיף בישול ביתי – שכן במסעדות או במזונות ארוזים ומעובדים אחוזי הנתרן גבוהים הרבה יותר (עד 70%!).

בדקו את לחץ הדם

לחץ דם גבוה עלול להשפיע על תפקודי לב רבים – וגם על שסתום אבי העורקים. לחץ דם גבוה או יתר לחץ דם קשורים בקשר הדוק עם סיכון מוגבר להיצרות שסתום אבי העורקים. לכן, חשוב להקפיד על בדיקות שגרתיות של לחץ הדם אצל רופא המשפחה. הרופא יעקוב אחר המדדים, יוכל לקבוע האם הם תקינים או לא ובמידת הצורך – ימליץ על טיפול מיטבי שימנע החמרה במצב.

הפסיקו לעשן

אתם וודאי כבר יודעים בעצמכם שיש קשר הדוק בין עישון לבין מחלות לב, אך נחדד אותו בכל זאת. מחקרים מראים כי עישון תורם לאחד מתוך כל שלושה מקרי מוות הקשורים למחלות לב – ויש קשר הדוק, בשל כך, גם לשסתום אבי העורקים. העישון עשוי להאיץ הצטברות של טרשת בעורקי הלב, להיות מקדם משמעותי להיווצרות קרישי דם ולהעלות את לחץ הדם. מאידך, הפסקת עישון עשויה להפחית את הסיכון לפגיעה במסתם אבי העורקים – ומסייעת לבריאות הלב בכללותו.

שמרו על בריאות השיניים והחניכיים

נשמע כאילו יש קשר קלוש בין השיניים ללב – אבל האמינו או לא, הוא קיים ומשמעותי עד מאוד. חוקרים מצאו כי זיהום חניכיים ודלקות חניכיים קשורים באופן ישיר לזיהומים המתרחשים בלב. על פי ממצאי החוקרים, חיידקים בפה יכולים לעבור לזרם הדם, להיכנס אל הלב ולהדביק שסתומי לב פגיעים. אנשים שנמצאים בקבוצת סיכון לכך הם אנשים הסובלים ממחלות לב. לכן, חשוב להקפיד על היגיינת פה טובה (ולא רק בגלל זה…) ולשמור על שגרת צחצוח וחוט דנטלי יומיומית, כולל בדיקות שגרתיות מדי חצי שנה אצל רופא השיניים.

לבריאות!!

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *