איך מחלות כלי דם משפיעות על הבריאות שלכם?

איך מחלות כלי דם משפיעות על הבריאות שלכם?

מערכת כלי הדם מורכב מהלב ומרשת כלי הדם שעוברת בגוף ומספקת חומרים מזינים וחמצן לכול תאי הגוף. החמצן שאנחנו נושמים מתערבב בדם שבריאות והלב מזרים את הדם המחומצן לכול חלקי הגוף. פעימות הלב הן למעשה ההתכווצות של הלב כאשר הוא פעול כמשאבה המעבירה דם לגוף.

הלב כולל 4 תאים: פרוזדור שמאלי, פרוזדור ימני, חדר שמאל וחדר ימין. כל התאים הללו מופרדים על ידי מסתמים חד כיווניים. כלומר, המסתמים גורמים לכך שהדם יזרום רק בכיוון אחד – יועבר בכלי הדם אל הלב ויחזור דרכם אל הגוף. מחלות כלי דם רבות ומגוונות מפריעות לתהליך מורכב זה של מחזור הדם בגוף.

הנה כמה מחלות המשפיעות על מערכת מחזור הדם:

 1. אנגינה פקטוריס

אנגינה פקטוריס פירושה ׳תעוקת חזה׳, והיא מתרחשת אם הלב לא מקבל מספיק דם. לעתים קרובות אנשים מתארים את התופעה כתחושה מוחצת, או כהרגשה כאילו החזה נמצא תחת מלחציים.

 1. טרשת עורקים

טרשת עורקים היא התעבות והתקשות של העורקים. בדרך כלל היא נגרמת בגלל תזונה עשירה בשונה, שמשאירה משקעים שומניים בריריות כלי הדם. משקעים שומניים אלה נדבקים זה בזה והופכים את העורקים לקשים יותר וגמישים פחות. טרשת עורקים מביאה ללחץ דם גבוה שעלול לפגוע בלב ובכליות ולעתים גם להוביל לשבץ מוחי.

 1. התקף לב

התקף לב הוא למעשה אוטם שריר הלב. התקף לב עלול להתרחש כאשר חל שיבוש באספקת הדם ללב, לעתים קרובות ההתקף נגרם בגלל קריש דם שחוסם את זרימת הדם. התקפי לב מסוימים הם קלים, אבל לפעמים הם עלולים להיות מסכני חיים.

 1. צניחת המסתם המיטרלי (Mitral)

מסתמים מיטרליים, הם מסתמי הלב האחראים לזרימה חד כיוונית של הדם בתוך חלל הלב וממנו והלאה. למעשה, המסתם המיטרלי שואב דם מחומצן טרי מהלב ומעבירו לשאר חלקי הגוף. כאשר המסתם המיטרלי מתנפח הוא צונח, המשמעות היא שהוא לא נסגר באופן מאוזן.

 1. רגורגיטציה (regurgitation) של המסתמים המיטרליים

רגורגיטציה של המסתמים המיטרליים מתרחשת כאשר המסתם לא נסגר באופן הרמטי וגורם לדליפה. זה מאפשר לחלק מהדם המחומצן לזרום לאחור.

 1. היצרות מיטרלית

היצרות מיטרלית פירושה שהמסתם המיטרלי נעשה צר באופן חריג ועלול למנוע זרימת דם חלקה או מהירה.

 1. הפרעות קצב

הפרעות בקצב הלב מתייחסות לקצב לב לא תקין. כאשר:

 • אריתמיה (arrhythmia) משמעותה ״אין קצב״,
 • ודיסריתמיה (dysrhythmia) משמעותה ״קצב לא נורמלי״.
 1. איסכמיה (ischemia) לבבית

איסכמיה לבבית עלולה לגרום לכאבים הדומים להתקף לב והיא מתרחשת כששריר הלב לא מקבל מספיק חמצן ולא יכול לתפקד כראוי.

אדם עם איסכמיה לבבית יחווה בדרך כלל כאבים דמויי אנגינה פקטוריס, ועלול להרגיש כאילו יש לו התקף לב.

 1. כולסטרול גבוה

כולסטרול גבוה נגרם בדרך כלל מאורח חיים המאופיין בישיבה ממושכת ובתזונה לא בריאה. יש אנשים שהם בסיכון גנטי ללקות בכולסטרול גבוה.

אנשים זקוקים לכולסטרול, אבל רמה גבוהה מדי של כולסטרול עלולה ליצור הצטברות של שכבה עבה בדפנות הפנימיים של כלי הדם, שתחסום את זרימת הדם.

 1. אי ספיקת לב

אי ספיקת לב פירושו שהלב לא מזרים דם בגוף בצורה יעילה, כפי שהוא אמור לעשות. זה עלול להוביל לעייפות, לקוצר נשימה ולשיעולים.

יש אנשים שסובלים מאי ספיקת לב, מתקשים לבצע דברים כמו:

 • הליכה
 • טיפוס על מדרגות
 • סחיבת שקיות עם מצרכים
 1. לחץ דם גבוה (יתר לחץ דם)

לחץ דם גבוה או יתר לחץ דם פירושו שכוח הלחץ של הדם הזורם בכלי הדם הוא באופן קבוע גבוה מדי.

לחץ דם גבוה עלול להוביל ל:

 • שבץ מוחי
 • אובדן ראיה
 • אי ספיקת לב
 • התקף לב
 • מחלת כליות
 • פגיעה בתפקוד המיני
 1. שבץ מוחי

אירוע מוחי עלול להתרחש כאשר אחד מכלי הדם המובילים דם למוח, נחסם על ידי קריש דם או על ידי התפרצות של כלי דם. מצבים אלה עוצרים את זרימת הדם ומונעים הגעה של חמצן למוח.

 1. מחלת עורקים היקפית

מחלה זו מתייחסת להיצרות העורקים המובילים לרגליים, לבטן, לזרועות ולראש. זרימת הדם המופחתת עלולה לפגוע בתאים וברקמות של הגפיים, האברים והמוח.

 1. קריש דם – תרומבואמבוליזם (thromboembolism) ורידי

קריש דם שנתקע בעורק, חוסם את זרימת הדם. זהו מצב חמור הדורש טיפול רפואי מידי.

 1. מפרצות אבי העורקים

מפרצת אבי העורקים משפיעה על העורק הראשי בגוף. המשמעות היא שדופן העורק נחלש, ומתנפח. עורק מוגדל עלול להתפקע ולהפוך למצב חירום.

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *