מהם התסמינים הבולטים לתעוקת חזה?

מהם התסמינים הבולטים לתעוקת חזה?

אלו התסמינים שמופיעים אצל הסובלים מתעוקת חזה

תחושת לחץ, אי נוחות בחזה, כאבים המקרינים לכתפיים, ללסת ולזרועות – התחושות הללו עשויות להצביע על תעוקת חזה, או בשפה המקצועית: אנגינה פקטוריס (Angina Pectoris). תעוקת חזה נוצרת, לרוב, בעקבות היצרות של העורקים הכליליים, שתפקידם הוא להוביל דם מחומצן לשריר הלב. ההיצרות הזו נגרמת כתוצאה מטרשת עורקים המקשה על זרימת הדם התקינה. כיצד ניתן לדעת האם התסמינים שלנו מצביעים על תעוקת חזה? מהם הסימפטומים של התופעה וכיצד נאבחן אותה?

התסמינים

  • כאב או תחושת חוסר נוחות במרכז החזה
  • בחילה וסחרחורות
  • קשיי נשימה
  • עייפות מרובה
  • הזעה קרה

לחץ בחזה – התסמין הבולט

הסימפטום הנפוץ ביותר לתעוקת חזה הוא תחושת כאב במרכז החזה. רוב החולים מדווחים על תחושת לחץ אותה הם חווים כמעין תחושת שריפה כבדה. אזור הכאב משתנה מחולה לחולה, לעתים הכאב יתחיל באזור מרכז החזה, לעתים הוא יקרין לאזורים נוספים – כמו יד שמאל, הכתפיים, מרכז הגב, הצוואר ואפילו הלסת התחתונה. רוב התסמינים נמשכים לאורך 5 דקות עד 15 דקות.

מתי התחושה מופיעה?

תחושת התעוקה מופיעה לרוב בעת מאמץ גופני או התרגשות גדולה, כמו גם בעת חשיפה ממושכת לקור, לאחר ארוחה כבדה ואפילו בעת עישון. למעשה, ההזדמנויות הללו בהן התעוקה מתרחשת מעידות על כך ששריר הלב זקוק לאספקה גדולה יותר של חמצן – כך שלרוב, כשהמאמץ יסתיים – ההתקף יחלוף. במקרה בו ההתקף לא חולף, ניתן לעשות שימוש בתרופה הנקראת ניטרוגליצרין.

תעוקת חזה – שלושה סוגים עיקריים

  1. תעוקת חזה יציבההסוג הנפוץ ביותר, המופיע לרוב בעת ביצוע מאמץ גופני – עלייה במדרגות, הליכה ועוד. לרוב נצפה להפסקת ההתקף כשהמאמץ חולף (או בעת נטילת ניטרוגליצרין) ולחידושו כאשר המאמץ הגופני מתחדש. אם ההתקף חוזר ונשנה ונמשך לאורך זמן, לרוב האדם יודע מהם ה"טריגרים" שגורמים לו להופיע, ומהי הפעילות הגופנית שתעורר את ההתקף.
  2. תעוקת חזה בלתי יציבהכשהתעוקה המורגשת היא בלתי יציבה, תדירות ההתקפים הולכת וגוברת. גם במקרה זה הכאב יופיע לאחר מאמץ – אלא שכאן ייתכן ומדובר במאמץ קל בלבד שמעורר את הכאב. בנוסף, הכאב גדול יותר, משך ההתקף ארוך יותר והעוצמה שלו קשה יותר בהשוואה לתעוקה יציבה. גם ניטרוגליצרין לא תמיד מקל על הכאב. במקרה כזה, מדובר במצב חירום הדורש אשפוז מיידי!
  3. תעוקת חזה פרינצמטל (על רקע התכווצות העורק הכלילי) – הסוג השלישי והאחרון של תעוקת חזה מתרחש כאשר יש התכווצות פתאומית של העורק הכלילי, הגורם בתורו להיצרות משמעותית ולירידה משמעותית בכמות הדם העוברת בעורק. זהו מצב פתאומי ולרוב יקרה דווקא בעת מנוחה ושינה ובעיקר אצל נשים.

מהם הסימפטומים הדורשים התערבות רפואית?

אם הסימפטומים שתוארו לעיל מעירים אתכם במהלך שנת הלילה, אם אתם מרגישים שהם הופכים להיות ממושכים יותר, תכופים יותר או חזקים יותר בעוצמתם – מומלץ מאוד לפנות לטיפול רפואי.

 

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *