מהו ניתוח מעקפים?

מהו ניתוח מעקפים?

הלב הוא המנוע שמזרים את הדם לכל חלקי הגוף ובלעדיו אף אחד מאיברי הגוף שלנו לא יוכל לתפקד. אך גם הלב בעצמו תלוי באספקת הדם והחמצן בדיוק כמו כל שאר המערכות האחרות בגוף שלנו, וחסימה באחד או יותר מהעורקים הכליליים היא מסכנת חיים וחייבת התערבות וטיפול מתאים. כיצד עושים זאת? בכתבה הבאה.

כאשר תעוקת חזה הופכת למצב מסכן חיים

כאמור, תפקידו של הלב להזרים דם, שמכיל חמצן וחומרים מזינים שחיוניים לפעילות של כל תא ותא בגוף שלנו. הלב בעצמו מקבל גם הוא אספקת דם שותפת באמצעות מערכת של כלי דם שנקראת העורקים הכליליים. עם השנים יש הצטברות של פלאק על הדפנות של כלי הדם, כאשר הפלאק יכול להצטבר גם בתוך העורקים הכליליים ולהפחית את כמות הדם והחמצן שמגיע אל שריר הלב. המצב הזה נקרא תעוקת חזה (או אנגינה פקטוריס), והוא בא לידי ביטוי בקושי של הלב להמשיך ולפעול באופן רגיל, כאשר עם השנים יכולה להיות החמרה עד כדי פגיעה משמעותית שמובילה לסכנת חיים.

מדוע חסימה בעורקים הכליליים מסוכנת?

בשלבים ההתחלתיים של אנגינה פקטוריס הלב עדיין מצליח לתפקד, גם אם במאמץ מסוים שמוביל לעייפות, כאבים בחזה וכו'. אך במידה והמצב לא מטופל, העורקים הכליליים ימשיכו להיסתם, לעיתים עד כדי חסימה מלאה שמונעת הזרמת דם אל שריר הלב. ככל שהעורקים הכליליים נחסמים כך הלב צריך לעבוד קשה יותר, והשריר בעצמו נפגע מכך ויכול להגיע עד למצב של כשל. בנוסף, כאשר כלי הדם הולכים ונחסמים, כך עולה הסיכוי שתיווצר חסימה מלאה ופתאומית, בגלל חתיכת פלאק שהשתחררה ונסחפה אל הלב. מצב כזה נקרא אוטם בשריר הלב (או "התקף לב") והוא מצב מסכן חיים.

איך אפשר לטפל בחסימה בעורקים?

יש היום מגוון של דרכים וכלים כדי להתמודד עם אנגינה פקטוריס, כאשר חשוב ביותר לאבחן את המצב מוקדם ככל האפשר ולהיות במעקב רפואי. שינוי באורך החיים וטיפול תרופתי יכולים להאט מאוד את הדרדרות המצב, אך לעיתים אין ברירה אלא להיעזר בהליכים כירורגיים. ישנם שלבים שבהם ניתן לבצע צנתור, זוהי פרוצדורה שבמהלכה נכנסים אל כלי הדם של הלב, בודקים את מצבם ואם אפשר פותחים את החסימה. אך פעמים רבות כאשר המצב הדרדר מאוד וכאשר יש כמה כלי דם חסומים אין ברירה אלא לפנות אל ניתוח מעקפים.

מהו ניתוח מעקפים?

שמו של הניתוח מרמז על מטרתו – ליצור מעקף שיחליף את העורק החסום. הניתוח הוא ניתוח לב פתוח, במהלכו פותחים את בית החזה ומשתילים כלי דם חדשים במקום כלי הדם שנסתמו. את כלי הדם החדשים לוקחים בדרך כלל מהזרוע או מאזור הירך ומחברים אותם אל הלב. למרות שזהו ניתוח מורכב הדורש החלמה ארוכה, ניתוח מעקפים הוא טיפול מציל חיים במצבים רבים של תעוקת חזה, והוא גם משפר מאוד את איכות החיים ומאפשר לחזור לפעילות מלאה לאחר תקופת השיקום וההחלמה.

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *