לחץ דם נמוך- כל מה שצריך לדעת

לחץ דם נמוך- כל מה שצריך לדעת

כל אחד מאתנו עובר מדי פעם בדיקת לחץ דם שמטרתה לבחון את המצב הבריאותי שלנו. לרוב מדובר בבדיקה שגרתית בלבד, אך במקרים מסוימים בדיקת לחץ הדם נעשית בעקבות התרחשותם של סימפטומים שונים. דופק מהיר, קושי להתרכז, עייפות, חולשה, סחרחורת וכאבי ראש הם רק חלק מהתסמינים, ולעיתים האדם עלול לסבול גם מראייה מטושטשת או אף לאבד את הכרתו ולהתעלף. בכל המקרים הללו ייתכן כי האדם סובל מלחץ דם נמוך, ונדרשת בדיקה פיזיולוגית מעמיקה. כדי ללמוד עוד על השפעותיו של לחץ דם נמוך על הגוף ועל דרכי הטיפול – קראו את המאמר הבא.

מהו לחץ דם?

לחץ דם מוגדר כמידת הכוח המופעלת על כלי הדם והוא נמדד על פי שני ערכים. הלחץ הסיסטולי (Systolic) הוא הלחץ הגבוה הנמדד בזמן פעימת הלב, כלומר בזמן שהלב מתכווץ. הלחץ הדיאסטולי (Diastolic) הוא הלחץ הנמוך הנמדד בין הפעימות, כלומר בסיום התכווצות הלב. בדרך כלל לחץ דם תקין יהיה 120/80, וכאשר לחץ הדם יעלה ל-129/80 או יגיע ל-139/89 הוא ייחשב כגבוה. אם לחץ הדם מגיע ל-180/120 האדם חייב לפנות לטיפול רפואי במהירות האפשרית. אך מלבד לחץ דם גבוה, קיים גם מצב של לחץ דם נמוך, כאשר ערך של 90/60, או נמוך מזה, מחייב בדיקה רפואית. עם זאת, חשוב לדעת שלחץ דם נמוך לא תמיד מעיד על מחלה ומצב זה נפוץ פעמים רבות בקרב נשים. 

הגורמים האפשריים ללחץ דם נמוך

לחץ דם נמוך עלול להתרחש בשל מקרים רבים. אם אין מדובר במקרה חד-פעמי ייתכנו למצב רפואי זה כמה סיבות אפשריות:

  • פעילות לב חלשה וירודה המובילה לתפוקת לב נמוכה. מצב זה אפשרי במקרים של ליקויים בלב, הפרעות קצב או במצב של אוטם שריר הלב.
  • כאשר נפח הנוזלים בגוף יורד או כאשר נפח הדם יורד. מקרים אלו ייתכנו אם האדם אינו צורך כמות מספקת של מים, או אם ישנו אובדן משמעותי של דם (אצל נשים – בשל המחזור החודשי, ובאופן כללי – בשל פציעה).
  • הפרעות הורמונליות. לחץ דם נמוך עלול גם להיות תוצאה של חוסר איזון הורמונלי (הפרעות אנדוקריניות). על כן, במקרים של תת פעילות יותרת הכליה או של תת פעילות בלוטת התריס, תיתכן השפעה על לחץ הד בגוף.
  • מינון לא מתאים של תרופות. מינון יתר של תרופות מסוגים שונים עלול להוביל לירידת לחץ הדם. לכן, חשוב מאוד להקפיד על מעקב רפואי, ולוודא כי נוטלים את התרופות בהתאם להוראות הגורם המטפל
  • תגובות אלרגיות או זיהומים חמורים.
  • ליקויים במערכת העצבים. אחד מתפקידיה של מערכת העצבים האוטונומית היא לדאוג לוויסות לחץ הדם בגוף. ליקויים במערכת זו או מחלות (למשל פרקינסון וסוכרת) עלולים לפגוע בתפקוד המערכת ולגרום לירידה משמעותית בלחץ הדם.

דרכי טיפול בלחץ דם נמוך

כאמור, לא תמיד לחץ דם נמוך מצביע על בעיה רפואית, אך בייחוד אם אתם סובלים מהתסמינים שפורטו בתחילת המאמר, מומלץ לפנות לייעוץ רפואי. אי-טיפול והזנחה של המצב עלולים להוביל למצבים חמורים של תעוקת חזה. הרופא המטפל יתשאל אתכם כדי ללמוד על ההיסטוריה הרפואית שלכם, ויבצע את הבדיקות הנדרשות. במקרים חמורים של תעוקת חזה טיפול רפואי נדרש במהירות ויש לפנות לטיפול חירום בהקדם.

בדרך כלל ניתן לטפל בלחץ דם נמוך בהתאם לחומרת המצב ובעזרת האמצעים הבאים:

  • הקפדה על כמות המלחים בגוף ועל שתייה מרובה. רצוי שלא להרבות בשתיית אלכוהול; אלכוהול גורם להרחבה של כלי הדם וכך לחץ הדם עלול לצנוח עוד יותר.

  • פעילות גופנית סדירה תשפר את המצב הבריאותי הכללי ועשויה גם לסייע בהעלאת לחץ הדם.

  • תזונה נכונה להעלאת לחץ הדם בגוף.

  • אנשים רבים סובלים מירידת לחץ הדם בעת שינוי תנוחה, לדוגמה כאשר הם קמים במהירות ממצב שכיבה. במקרים אלו יש להקפיד על שינוי הדרגתי בתנוחת הגוף, על מנת לאפשר לגוף להסתגל לשינוי בתנוחה. אגד אלסטי גם עשוי לסייע במקרים אלו.

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *