התקף לב אצל נשים צעירות – במגמת עלייה?

תעוקת חזה

התקף לב אצל נשים צעירות – במגמת עלייה?

מחקר שנערך לאחרונה בארה"ב בדק ומצא: מספר הנשים הצעירות המאושפזות בבית חולים לאחר שחוו לחץ בחזה או תעוקת לבוהתברר כי הן חוות התקף לב הולך ועולה – ובניגוד לגברים, לא כולן מקבלות את הטיפול הנכון. על פי תוצאות המחקר, נשים בגיל המעבר סובלות מהתופעה יותר – ובסופו של דבר, דווקא בגילאים אלה התוצאות עלולות להיות בלתי צפויות ומסוכנות. למה זה קורה ומה עושים?

קבוצות הסיכון הבולטות

המחקר מעלה כי רוב הנשים שלקו בהתקף לב משתייכות לשתי קבוצות עיקריות. הקבוצה הראשונה כוללת נשים הסובלות מגורמי סיכון שונים, כולל השמנת יתר, סוכרת ולחץ דם גבוה. השמנה היא אחד מגורמי הסיכון המובילים לסוכרת, וסוכרת, בתורה, נחשבת לאחד מגורמי הסיכון המובילים למחלות לב – ודבר מוביל לדבר.

קבוצת הסיכון השנייה מורכבת יותר להגדרה. נשים אלה, כך על פי המחקר, לא מודעות לגורמי הסיכון הללו אם קיימים אצלם – או שאין להם אותם. במקרה הזה, הסימן הראשון לבעיות בריאותיות הוא התקף הלב עצמו. אצל חלק מהנשים יש חשד לטרשת עורקים תורשתית, אך לא מדובר בממצא חד משמעי.

גורם סיכון נוסף: SCAD

מלבד שתי הקבוצות שמנינו, נמצא שיש אוכלוסייה קטנה יותר המאופיינת בנשים צעירות עם חסימה בעורקי הלב – או בשפה הרפואית: SCAD.

SCAD קורע את הציפוי הפנימי של העורק הכלילי – עורק המוביל דם לזרום בין שכבות העורקים השונות. ככל שעובר הזמן, זרימת הדם עשויה להיחסם ובסופו של דבר, זה עשוי להוביל להתקף לב. על אף שלא שהרפואה עדיין לא מבינה מדוע, 9 מתוך 10 נשים שפיתחו SCAD הן נשים בשנות הארבעים לחייהן.

מה עושים?

בכל גיל, מודעות וטיפול מתאים הוא המפתח למניעת התקפי לב מהסוג הזה. על פי סקר שנערך בשנת 2012 על ידי האיגוד האמריקאי "American Heart", יותר ממחצית הנשים שנשאלו לא ידעו כי מחלות לב הן גורם מוביל למוות בקרב נשים. מחלות לב, כך על פי ממצאי המחקר, נראית עדיין כמשפיעה על נשים מבוגרות או על גברים – ובוודאי לא על נשים צעירות. מסיבה זו לא מדברים עם נשים בגילאים צעירים על מחלות לב ועל דרכי הימנעות או טיפול. במקרים מסוימים, גם נשים שלוקחות ברצינות את מצב בריאותן ומודעות לסיכונים השונים – לא תמיד נבדקות לגילוי מוקדם של בעיות בריאותיות העשויות לגרום להתקף לב, וגורמים רפואיים, מצידם לא מעודדים אותם במיוחד לעשות זאת.

הסיבה לכך היא ההנחה המוטעית של מערכת הבריאות שאוכלוסיית היעד של מניעת התקפי לב היא גברים, ולא נשים. הוסיפו לכך את העובדה שאין עדיין מחקרים ספציפיים המסווגים את גורמי הסיכון המדויקים למחלות לב – ותקבלו את התוצאה המצערת: נשים רבות שיכולות למנוע את התקף הלב לא מודעות לסיכון בזמן.

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *