הקשר בין מחלות חניכיים ובין מחלות לב

הקשר בין מחלות חניכיים ובין מחלות לב

אנחנו יכולים לשער, די בביטחון, שהכותרת הזו תפסה אתכם מעט מופתעים: מה הקשר בין מחלות חניכיים לבין מחלות לב? מה הקשר בין הכאב שאדם מרגיש בחניכיים לבין תחושת לחץ בחזה? ובכן – יש לנו בשורה בשבילכם: ככל שחולפות השנים, מוצאים מומחים יותר ויותר ממצאים המעידים על כך שיש לשני התחומים הללו הרבה מהמשותף. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על הקשר בין תעוקת חזה ומחלות לב נוספות לבין מחלות חניכיים. 

מחלות חניכיים – הנתונים 

מחקר פורץ דרך שנערך על ידי המרכז לבקרת מחלות ומניעת מחלות בארה"ב, מצא כי כמעט מחצית מהבוגרים האמריקאים בגילאי 30 ומעלה, וכ-70% מקרב גילאי 65 ומעלה, סובלים בשלב כלשהו של חייהם ממחלת חניכיים. החוקרים חושדים כי חיידקים המצויים במחלות חניכיים מסוגלים לנוע לכל אורך הגוף – מה שגורם לדלקת בכלי הלב וזיהום במסתמי הלב, ועלול להוביל לכדי לחץ בחזה, התקף לב או תעוקת חזה ובשמה הרפואי – אנגינה פקטוריס

דלקת בכלי הדם של הלב

על אף שהאופי המדויק בין הגורם לתוצאה אינו ברור דיו עדיין, מחקרים רבים מצביעים על הקשר בין מחלות חניכיים לבין דלקת שעלולה להיות גורם מקדים להתקפי לב, שבץ מוחי או אירועי לב פתאומיים. עבור אנשים הסובלים ממחלות שונות בכלי הדם של הלב, הדלקת הנגרמת כתוצאה ממחלת חניכיים עלולה להסלים את התהליך – וכאן טמון הקשר. 

הסיכון גדל עוד יותר כאשר אותו אדם סובל גם מרמת כולסטרול גבוהה. חוקרים חשפו כי חיידקים המצויים בשקעים השומניים שבפה של מטופלים הסובלים מטרשת עורקים, עלולים להשתחרר מרבצם ולעבור אל עורקי הלב – ושם לסתום אותם, ולגרום חלילה להתקף לב או שבץ מוחי.

זיהום בשסתומי הלב

חולים הסובלים ממחלה בשסתומי הלב נמצאים בסיכון גבוה במיוחד אם הם לוקים במחלות חניכיים, שכן החיידקים החיים בפה עלולים לעבור למחזור הדם, להגיע ללב ולהדביק באופן ישיר את מסתמי הלב הפגיעים. במקרה של זיהום בזרם הדם, במיוחד כזה שמשפיע על מסתמי הלב, חשוב מאוד להיבדק באופן מיידי אצל קרדיולוג.

הפתרון: הקטנת הסיכון 

החדשות הטובות הן (כן, יש כאלה…) שמניעה וטיפול במחלת חניכיים מהסוג הקל, נחשבת לפעולה פשוטה יחסית. בין אם אתם סובלים ממחלות לב ובין אם לאו, חשוב מאוד להקפיד על ניקוי השיניים באופן קבוע, כחלק מטיפול מניעתי. שגרת היגיינה קבועה הכוללת צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי לפחות פעמיים ביום, כמו גם הגעה לרופא פעם בחצי שנה לצורך בדיקה שגרתית – הם צעדים מניעתיים חשובים. לעתים קרובות, אנו לא יודעים ממה אנחנו סובלים עד שהטיפול הופך להיות סבוך יותר, לכן חשוב ומומלץ מאוד למנוע את מחלת החניכיים לפני שהיא מגיעה, או פשוט לתפוס אותה כשהיא 'בחיתוליה'.

לאחר שמטפלים כראוי במקרה של דלקות חניכיים, הסיכון להתקפי לב ומחלות לב פוחת באופן משמעותי!

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *