האנטומיה של הלב

תעוקת חזה כרונית

האנטומיה של הלב

ללב יש תפקיד מרכזי בגוף האדם. בזכותו מקבלים אברי הגוף השונים את החמצן הנדרש להם, ומערכת כלי הדם גם מעבירה את חומרי המזון לרקמות הגוף ומעניקה להן את האנרגיה הנחוצה לתפקודן. במאמר הבא תוכלו לקרוא קצת על המכונה המופלאה הזו ועל סימני האזהרה שיסייעו לכם להשגיח על הלב שלכם ולשמור על בריאותו.

מבנה הלב

הלב הוא שריר הנמצא במרכז החזה, עם נטייה קלה לכיוון שמאל, ואותו מקיפות כמה שכבות הגנה. השכבה החיצונית, הפריקארד (Pericardium) מונעת מהלב להתרחב יתר על המידה והיא ידועה גם בשם שק הלב. שק זה עוטף את הלב ומותיר חורים שדרכם עוברים כלי הדם הגדולים. לב האדם מחולק לשני צדדים, ימין ושמאל, כאשר לכל צד יש חדר ועלייה
משלו – בסך הכל ארבעה מדורים. בין החדר לבין העלייה יש מסתם המונע את פתיחת החדרים בזמן הכיווץ שלהם, כאשר מלבד מסתמים אלו ישנם עוד שני מסתמים הנמצאים בין החדרים לבין כלי הדם היוצאים והנכנסים מן הלב – אחד בין חדר ימין לבין עורק הריאה, ושני בין חדר שמאל לאבי העורקים.

הלב וכלי הדם שלו הם חלק ממערכת כלי הדם של הגוף, והם משתתפים בשני מחזורי דם השומרים על תפקודו התקין של הגוף. המחזור הקטן כולל את מסלול זרימת הדם שבין הריאות לבין הלב ואילו המחזור הגדול כולל את מסלול זרימת הדם בין הלב לבין שאר חלקי הגוף. כך מחזור הדם הקטן מקבל מהריאות חמצן ומחזור הדם הגדול מזרים את אותו חמצן לשאר הגוף ומחזיר פחמן דו-חמצני ללב כדי לקבל שוב חמצן.

כיצד עובד הלב?

נהוג לכנות את הלב "משאבת הדם", אך למעשה בלב ישנן שתי משאבות, אחת בצד ימין ואחת בצד שמאל. בצד שמאל של הלב נמצא החמצן, בצד ימין נמצא הפחמן הדו-חמצני, ובאמצע נמצאת מחיצת הספטום (Septum) החוצצת ביניהם. המבנה המורכב הזה הוא שמונע למעשה ערבוב בין החמצן לבין הפחמן הדו-חמצני. אך כדי שהלב יפעל כהלכה ויזרים את החמצן ואת חומרי המזון לגוף, הוא צריך להתכווץ, וכאן נכנסת לפעולה מערכת ההולכה החשמלית של הלב. מערכת זו מעבירה אותות חשמליים לשריר הלב והיא הגורמת לשריר להתכווץ. קוצב הלב הוא האחראי לווסת את קצב הלב ולשמור על דופק תקין של 80 עד 100 פעימות לב בדקה (במנוחה). עם זאת, בשעת מאמץ משתחרים בגוף הורמונים הגורמים להתגברות האותות החשמליים, וכך הלב מתכווץ במהירות גבוהה יותר כדי לעמוד בדרישות הגוף.

סימנים המצביעים על בעיה בתפקוד הלב

הלב שלנו הוא אחד השרירים החזקים ביותר בגופנו, ובדרך כלל הוא מצליח לעמוד במשימותיו בהצלחה. עם זאת, במקרים מסוימים, תפקודו של הלב עשוי להיפגע, ואז עלול להיווצר מצב של תעוקת חזה. לכן, אם אתם חשים את הסימנים הבאים, מומלץ לפנות לייעוץ רפואי בהקדם:

  • אי-נוחות או כאב באזור החזה ובפלג הגוף העליון: שימו לב, לעיתים תחושות אלו באות וחולפות, אך אין לזלזל בהן, ויש לפנות לסיוע רפואי.
  • קוצר נשימה: קשיים בנשימה, התקפי שיעול ואף "צפצופים" עלולים להעיד על מצב של תעוקת חזה.
  • בעיות במערכת העיכול: קלקול קיבה, כאבי בטן, בחילה או צרבות יכולים להעיד על בעיה בתפקוד הלב.
  • חרדה: תחושת חרדה או פאניקה מעידה לעיתים על תעוקת לב.

שימו לב, סימנים אלו עשויים להיות שונים מאדם לאדם, ובמקרים רבים נשים חוות תסמינים מעט שונים או שאינן חוות תסמינים כלל. לכן, ישנה חשיבות רבה למעקב רפואי סדיר ולביצוע בדיקות רפואיות שגרתיות.

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *