האם יש קשר בין בעיות בלב לקורונה?

תעוקת חזה כרונית

האם יש קשר בין בעיות בלב לקורונה?

נגיף הקורונה הוא אחד הווירוסים המתעתעים ביותר שידע עולם הרפואה בשנים האחרונות. במרבית המקרים, בייחוד כאשר מדובר באנשים צעירים ובריאים, נגיף הקורונה גורם לתסמינים קלים בלבד החולפים מעצמם ללא טיפול. עם זאת, כאשר אנשים מעל גיל 60 נחשפים לנגיף הסיכוי לתסביכים עולה, וקיימת סכנה ממשית לחייו של החולה. אך הגיל אינו הגורם היחיד העלול להשפיע לרעה על מהלכה של המחלה; כיום מסתמן כי גם מחלות רקע עלולות להוביל להתדרדרות קריטית במצבו של החולה. האם גם חולי לב חשופים לאותה הסכנה? פרטים נוספים במאמר הבא.

נגיף הקורונה ותסמיניו

לנגיף הקורונה התוודענו לראשונה בסוף שנת 2019. בחודש דצמבר החלו להתגלות המקרים הראשונים של הנגיף בסין, וככל הנראה מקורם מבעלי חיים שהוחזקו בתנאים לא סניטריים. משם נגיף הקורונה התפשט במהירות בעולם כולו, וכיום חוקרים עמלים יום וליל למצוא חיסון ותרופה למחלה זו. במקרים מסוימים הנגיף אינו גורם להתפתחותם של סימפטומים, אך לרוב יופיעו אצל מי שנדבקו לפחות חלק מן התסמינים הבאים:

 • עייפות רבה
 • אובדן חוש הטעם והריח
 • חום הגבוה מ-38 מעלות צלזיוס
 • כאבי שרירים
 • נזלת
 • בחילות
 • שיעול
 • כאבי גרון

נגיף הקורונה משפיע על כל אדם באופן שונה, ולכן אופי התסמינים וחומרתם משתנים מחולה לחולה. במקרים קיצוניים, הנגיף עלול לפגוע באופן קשה בדרכי הנשימה של החולה ואף להוביל לדלקת ריאות ולאי-ספיקה נשימתית.

חולי לב הנדבקים בקורונה

יש המתארים את מחלת הקורונה כמחלה קלה הגורמת לתסמינים דמויי שפעת. אך אף על פי שאצל אנשים בריאים המחלה חולפת לרוב ללא טיפול מיוחד, עבור מי שסובל ממחלות רקע, קיימת סכנה ממשית. חקר נגיף הקורונה ממשיך, ומעת לעת משרד הבריאות מפרסם את הנתונים המעודכנים בדבר אוכלוסיות המצויות בסיכון. נכון להיום, נגיף הקורונה מסוכן במיוחד לכל מי שהמערכת החיסונית שלו חלשה יחסית ואינה ערוכה להתמודד עם נגיפים מסוג זה. בהגדרה זו נכללים החולים במחלות כרוניות, אנשים הסובלים ממחלות בדרכי הנשימה וגם מי שמתמודד עם מחלות לב וכלי דם. במקרים אלו, נגיף הקורונה עלול להוביל לתסמינים קשים, ובמקרים קיצוניים אף לקריסה של דרכי נשימה ולמוות.

מהי ההתנהלות המומלצת בתקופת משבר הקורונה?

מגפת הקורונה הפתיעה את כולנו, אך הציפייה היא שבמשך הזמן יימצאו חיסון או תרופה שיסייעו לאנשי הרפואה להתמודד עם המחלה. כדי לצמצם את הסיכוי להידבקות ניתן להיעזר בהמלצות הבאות:

 • טיפול מתאים במחלת הלב: מחלת הקורונה פוגעת במיוחד במקרים של תעוקת חזה לא יציבה. כאשר אדם חולה לב אינו מקפיד על טיפול קבוע במחלתו, הגוף שלו יהיה חלש יותר ופחות מוכן להתמודד עם המחלה. לעומת זאת, תעוקת חזה יציבה  תשפיע אחרת על יכולת המערכת החיסונית של הגוף להתמודד עם המחלה. בשל כך, חשוב מאוד להקפיד על מעקב רפואי ועל טיפול מתאים אצל מומחה בתחום מחלות הלב ותעוקת חזה.
 • צמצום המגע: נגיף הקורונה עובר בצורה טיפתית דרך שיעול או עיטוש. לכן, בתקופה זו רצוי מאוד להימנע ממגע ישיר עם אנשים, ויש לשמור על מרחק של שני מטרים לפחות מאדם לאדם.
 • כללי היגיינה: מאחר שקיים חשש כי נגיף הקורונה יכול לשרוד על משטחים, ההמלצה היא לשטוף את הידיים היטב ולעיתים קרובות. בעת השטיפה יש להקפיד לכסות את כל שטח היד בסבון ולנקות את הידיים למשך חצי דקה לפחות.

לסיכום, נגיף הקורונה מסכן בעיקר את חייהם של המבוגרים ושל הסובלים ממחלות רקע כגון תעוקת חזה. כדי לצמצם את הסיכון יש להקפיד על מעקב רפואי, לפעול בהתאם להנחיות הרופא, ולשמור על כללי ההיגיינה.

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *