האם חוויתי התקף לב?

האם חוויתי התקף לב?

איך אדע אם מה שחוויתי היה התקף לב?

אוטם בשריר הלב (מה שאנחנו רגילים לקרוא לו "התקף לב") הוא מצב חירום מסכן חיים, שחשוב לטפל בו במהירות. הקושי הוא כמובן לזהות את הסיטואציה ולפנות לקבלת טיפול רפואי, ולכן אתם צריכים להכיר את הסימפטומים ולהבין את המהות של מחלות הלב.

 

מהו התקף לב?

למערכת של הלב וכלי הדם יש תפקיד חיוני של הובלת חמצן וחומרים מזינים אל כל איברי הגוף, ולפנות מהם פסולת ועודפי פחמן דו חמצני. מערכת הסירקולציה הזו חיונית לתפקוד של כל אחד ואחד מהתאים בגופנו, ופגיעה בה גורמת נזקים שונים. הלב הוא המשאבה שמזרימה את הדם, אך הוא קודם כל שריר הזקוק בעצמו לאספקת דם סדירה שאותה הוא מקבל באמצעות העורקים הכליליים – מערכת של עורקים היוצאת מתוך הלב ומקיפה אותו.

מערכת הדם היא מערכת מופלאה, אך היא סובלת מחיסרון משמעותי. ככל שאנחנו מתבגרים יש הצטברות של פלאק על דפנות כלי הדם – שכבה המורכבת מכולסטרול, תאים דלקתיים ושקיעה של חומרים נוספים. הפלאק פוגע בתפקוד של כלי הדם ולעיתים עד כדי סתימה מוחלטת ומניעה של זרימת הדם. כאשר התהליך הזה מתרחש בעורקים הכליליים הוא מוביל למצב שנקרא תעוקת חזה ועלול להחמיר לאוטם שריר הלב (התקף לב) ודום לב פתאומי.

למעשה התקף לב הוא מצב שבו אין זרימת דם תקינה ללב עצמו, והמחסור בחמצן מוביל לפגיעה מהירה בשריר הלב.

 

מהי תעוקת חזה?

כאמור, תעוקת חזה הוא מצב שנגרם כאשר הלב לא מקבל מספיק דם עשיר בחמצן ובחומרי הזנה. בדרך כלל זהו תהליך איטי שמתפתח לאורך חודשים ואפילו שנים, כאשר בשלבים הראשונים הפגיעה בכלי הדם היא קטנה והלב מצליח להתגבר על כך. אך ככל ששכבת הפלאק בתוך העורקים הולכת ומצטברת, כך פחות ופחות חמצן מגיע אל הלב. הקושי של הלב מורגש במיוחד במאמץ – כאשר עושים פעילות גופנית, או אפילו כאשר עושים מאמץ פתאומי וקצר כמו עלייה במדרגות. המצב הזה נקרא תעוקת חזה יציבה, כלומר הקושי של הלב מתרחש רק כאשר הוא צריך לעבוד בהספק הרבה יותר גבוה בגלל המאמץ הפתאומי.

מצב של תעוקת חזה יציבה יכול להימשך לאורך זמן רב, אך אם לא מטפלים בכך הוא תמיד יהיה במגמת החמרה ויוביל למצב של תעוקת חזה בלתי יציבה. בשלב הזה הלב כבר נמצא במצב של מצוקה חמורה ואינו מקבל מספיק חמצן, והסימפטומים מופיעים גם במנוחה. השלב הזה הוא קריטי כיוון שהוא עלול להתפתח להתקף לב במהירות.

 

שימו לב ללב

הסימנים של תעוקת חזה יציבה מופיעים בדרך כלל בעקבות מאמץ פתאומי, והם כוללים לחץ וכאב באזור החזה, קוצר נשימה והזעה. כבר בשלב הזה חשוב מאוד לפנות לרופא כדי לאבחן את המצב ולקבל טיפול. כאשר המצב מחמיר, הסימנים של תעוקת חזה לא יציבה ושל התקף לב הם כאבים פתאומיים באזור החזה, תחושה כמו של צרבת, הקרנת כאב לזרועות וללסת, קושי לנשום, תחושה כללית רעה, עייפות ובחילה. לעיתים רק חלק מהסימפטומים הללו מופיעים, ולכן חשוב להיות ערניים ולפנות לקבלת טיפול רפואי באופן דחוף ומידי ככל האפשר.

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *