דפיקות לב – איך לדעת מתי יש מקום לדאגה?

תעוקת חזה כרונית

דפיקות לב – איך לדעת מתי יש מקום לדאגה?

האם אי פעם שמתם לב (במלוא מובן המילה…) לצליל שהלב שלכם משמיע בזמן שהוא דופק? הדופק הקצבי הזה הוא ממש כמו מסיבת ריקודים שאינה נגמרת – וגם כזו שמחזיקה אתכם בחיים, בריאים ושלמים. פעימות הלב שלנו הם חלק ממערך שלם שמטרתו היא אחת: למלא את ליבנו בדם המנותב לאחר מכן ליתר איברי גופנו. 

לעתים קצב פעימות הלב עלול להשתנות והתחושה היא כאילו הלב מדלג על כמה פעימות  או פועם בקצב מהיר מהרגיל – זה עלול להפחיד, ולעתים בצדק. לעתים אל הקצב המשתנה עשוי להתלוות גם תחושות פיזיות לא נעימות כמו לחץ בחזה או תעוקת חזה. כיצד תדעו מתי הדבר עלול להיות מסוכן? מתי כדאי להיבדק ובאילו מקרים אין מקום לדאגה? הנה מדריך מקוצר.

כאשר הדופק מואץ

פעמים רבות דפיקות לב מואצות קשורות בפעילות מסוימת שעשינו – והם לא סיבה לדאגה. אם שתיתם קפה חזק, ערכתם אימון אינטנסיבי או קיבלתם הודעה מרגשת / מלחיצה – מאוד ייתכן שדפיקות הלב שלכם יהיו מואצות יותר, וברגע שתירגעו או שיחלוף די זמן התסמינים הללו יחלפו. 

עם זאת, אם אתם מרגישים לפתע תעוקת חזה או דפיקות לב מואצות ולא מצליחים לקשר אותם לאף פעילות שערכתם ולשום גורם – ייתכן והדבר מצביע על בעיית לב, כמו שסתום לא תקין (שמונע מהדם לזרום כראוי), אי ספיקת לב, מחלות לב שונות ואף התקף לב.

מתי לפנות לטיפול רפואי?

מתי התסמינים מתחילים להיות מדאיגים? כיצד תדעו מתי עליכם לפנות לטיפול רפואי? אם בנוסף לתסמינים של דפיקות לב מואצות אתם מרגישים אחד או יותר מהתחושות הבאות, עשו זאת:

  • אובדן הכרה
  • כאבים בחזה
  • קשיי נשימה 
  • הזעה מוגברת
  • סחרחורת או תחושה שאתם עומדים להתעלף
  • בלבול
  • כאב או לחץ בחזה

הבדיקות הראשוניות

לאחר שתפנו לטיפול רפואי, הרופא המטפל יבצע בדיקות שונות כדי להעריך את מצבכם ולבדוק מה מתרחש בליבכם. בין השאר, הבדיקות הללו יהיו בדיקת EKG המתעדת את הפעילות החשמלית בלב, בדיקת אקו לב המשתמשת בגלי קול כדי לשקף תמונת מצב של הלב וכן בדיקה ממושכת יותר הנקראת "צג הולטר", בה מתעדים את קצב הלב במשך 24-48 שעות תוך כדי פעילות יומיומית רגילה. 

מתי אין סיבה לדאגה?

כפי שהזכרנו קודם, קצב לב משתנה עלול להצביע על בעיה רפואית הדורשת טיפול – אך לא תמיד. יש פעמים רבות בהן הלב מפרפר ואין אף סיבה לדאגה. קצב הלב שלנו עלול להיות מושפע ממשהו שאכלנו, שתינו, הרגשנו (לחץ/ חרדה/התרגשות) ואפילו כתוצאה מחום גוף גבוה וחולי. גם במקרה בו אתם נמצאים בסיכון למחלות לב וסובלים מגורמי סיכון שונים כמו כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה או סוכרת – אתם עלולים לחוש שקצב ליכם משתנה מבלי שהדבר מצריך ביקור אצל רופא. עם זאת, במידה ואתם נמצאים בקבוצת סיכון שכזו – ערכו בדיקות תכופות באופן קבוע כדי לוודא שבריאותכם נשמרת. 

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *