האם מי שסובל מבעיות קרדיולוגיות צריך לדאוג יותר מהקורונה?

האם מי שסובל מבעיות קרדיולוגיות צריך לדאוג יותר מהקורונה?

מגפת הקורונה מדאיגה כל אחד ואחת מאתנו, וככל שעולה מספר החולים כך גוברים החששות. אומנם אצל מרבית הנדבקים המחלה תהיה קלה יחסית, אך כידוע – כל אחד מגיב אחרת לנגיף. מלבד זאת, נכון להיום המידע שיש בידינו על המחלה אינו שלם, ועדיין לא ברור מהי הדרך הטובה ביותר להילחם בנגיף. במצב זה, אנשים הסובלים ממחלות רקע שונות עלולים להיות בסיכון מוגבר לחלות במחלה ולפתח תסמינים קשים. האם גם מחלות לב נחשבות לגורם מסכן? המאמר הבא נועד לעשות קצת סדר.

קצת על מחלת הקורונה

נגיף הקורונה נמצא איתנו כבר כמה חודשים, ובזמן זה הצטבר עליו מידע שאותו ממשיכים אנשי הרפואה לחקור. עד כמה שידוע נכון לעכשיו, נגיף זה הוא מדבק ביותר ועובר מאדם לאדם באופן טיפתי. לדוגמה, אם חולה התעטש בקרבת אדם אחר הוא עלול להדביק אותו בנגיף. מחלה זו מדבקת גם באמצעות מגע – בעת שיעול או התעטשות לתוך היד הנגיף עלול להדביק אדם אחר שילחץ את ידו של החולה או ייגע במשטח שהאדם החולה התעטש עליו או נגע בו. החדשות הטובות הן שהמחלה ככל הנראה אינה מדבקת באמצעות האוויר, ומסוגלת  לשרוד על משטחים לזמן מוגבל בלבד (בין כמה שעות לבין כמה ימים). רוב החולים במחלה יפתחו חום, יחושו כאבי שרירים, ישתעלו או יחושו בקוצר נשימה קל. עם זאת, במצבים חמורים החולה עלול להגיע למצב של אי ספיקה נשימתית העלולה לסכן את בריאותו.

קורונה ומחלות לב

תסמיני מחלת הקורונה יכולים להיות קלים בלבד, אבל נגיף ה-Covid-19 פוגע במערכת הנשימה של האדם ועל כן הוא להיות מסוכן במיוחד לאנשים עם מחלות רקע מסוימות. כיום ידוע כי נגיף זה פוגע בצורה הקשה ביותר במי שסובל מסוכרת או ממחלות כרוניות בדרכי הנשימה, אבל ייתכן כי גם מי שסובל ממחלות לב וחווה תעוקת לב נמצא בסיכון. הסיבות לכך יכולות להיות רבות, אך אין ספק כי המצב הבריאותי משפיע על יכולת הגוף להיאבק בנגיף. כאשר מחלת הקורונה תוקפת אדם צעיר ובריא המערכת החיסונית שלו תהיה בדרך כלל חזקה דיה כדי להתמודד עם הנגיף ולפתח נוגדנים שיסייעו לסלק אותו מהגוף. אבל אדם שעבר תעוקת חזה מתמודד לעיתים עם מחלות לב שמקורן בין השאר בדלקות שבמערכת כלי הדם. במצב זה המערכת החיסונית של האדם מוחלשת והופכת אותו לפגיע יחסית בפני המחלה.

המלצות לחולי לב

חקר מחלת הקורונה עוד נמצא בחיתוליו. כיום מנגנון פעולתו של הנגיף עוד לא ברור לגמרי, ולכן נדרשת זהירות רבה כאשר מדובר באנשים הסובלים ממחלות רקע.

ההמלצה הגורפת היא להתייעץ עם הרופא המטפל ולשים לב לדברים הבאים:

  • שמירה על היגיינה: שטפו את הידיים היטב, בפרט אחרי שיצאתם מהבית ובאתם במגע עם אנשים זרים.
  • תזונה בריאה ופעילות גופנית: בתקופה זו חשוב לחזק את מערכת החיסונית. לכן, מומלץ להקפיד על תפריט מאוזן ולעסוק בפעילות גופנית במסגרת המגבלות הקיימות.
  • צמצום המגע עם החוץ: במידת האפשר יש להימנע מיציאה מהבית, ולהעדיף משלוחים על פני רכישה פנים מול פנים.
  • מעקב רפואי: אנשים הנוטלים תרופות קבועות נדרשים להתייעץ עם הרופא המטפל במידת הצורך, בייחוד אם מתפתחים תסמינים חשודים.

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *