ביטוח אחריות מקצועית לרופאים

ביטוח אחריות מקצועית לרופאים

הרבה מהרופאים שעובדים במדינת ישראל, נמצאים לא פעם בצומת דרכים לא פשוטה. מצד אחד, הם נשבעו להעניק למטופלים שלהם ולחולים את הטיפול המיטבי, לבצע את הבדיקות הנדרשו ולאשר טיפולים שונים. אך מנגד, נמצאת מערכת הבריאות, אשר מוגבלת עם תקציב תקופתי ועל כן אינה מאשרת בקלות טיפולים חורגים או בדיקות יקרות, גם אלה החיוניות ביותר. 

לצד כל זאת, נמצאים החולים והמטופלים, שהחיסכון של מערכת הבריאות עלול לעלות להם בחייהם או לפחות לגרום לפגיעה משמעותית באיכות החיים. הכתובת היחידה שלהם לתביעות על חוסר טיפול הולם, היא הרופא שטיפל בהם ולכן, חשופים הרופאים לתביעות רשלנות כאשר הם כלל לא אשמים בעניין.

ביטוח אחריות מקצועית לרופאים ולבעלי מקצועות חופשיים  

כל אדם שעובד במקצוע חופשי ומעניק שירות לבני אדם, עלול להיקלע לתביעות שונות הנובעות מהענקת שירות לקוי, גם אם זה לא באשמתו. על כן, חשוב מאוד לדעת כי ישנו מושג של ביטוח אחריות מקצועית לרופאים ולבעלי מקצועות חופשיים שיכול לתת מענה לתביעות של מקבלי השירות. גם רופאים מוגדרים – במובן מסוים – כבעלי מקצוע חופשי, ולכן כדאי מאוד שיבטחו את עצמם מפני תביעות עתידיות בשל התרשלות במתן שירותים כאלה ואחרים. 

מרבית המוסדות הרפואיים ובתי החולים מציעים לרופאים שלהם פוליסות ביטוח על מנת שיוכלו להגן על עצמם מפני תביעות עתידיות בגין רשלנות רפואית (שכאמור, לא תמיד באשמתם). חברות הביטוח השונות מציעות לרופאים מגוון פוליסות שאמורות להגן עליהם מפני תביעות אלו.

הגנה מפני תביעת רשלנות רפואית – למה זה כל כך חשוב?

ביטוח אחריות ממשלתי לרופאים מוצע רק לכאלה שעובדים בבתי חולים, אך רופאים שעובדים בצורה פרטית ומקבלים קהל במרפאות פרטיות, וכן אלה שעובדים כרופאים בקופות חולים, נדרשים לרכוש פוליסות ביטוח באופן עצמאי. ביטוח אחריות מקצועית לרופאים הינה הכרחית וחשובה וצריכה להיות בתוקף לשנים רבות, זאת בעקבות חוק ההתיישנות שקיים בתביעות אלו. חוק ההתיישנות על רשלנות רפואית קובע כי ניתן להגיש תביעת רשלנות עד 25 שנים מהיום בו קרה המקרה (כמובן בהתייחסות לכל מקרה לגופו).

הסטטיסטיקה מראה, אגב, כי מרבית הרופאים שחשופים לתביעות רשלנות הם גניקולוגים, רופאי נשים וכן מנתחים וכירורגים. רופאים אלו עובדים לרוב גם באופן פרטי, כך שלא תמיד יש להם פוליסת ביטוח ממשלתית ולכן חשוב מאוד לדאוג לביטוח אחריות מקצועית באופן אישי.

ביטוח אחריות מקצועית – על פי מה נקבעת הפרמיה?

ביטוח אחריות מקצועית לרופאים ולבעלי מקצועות חופשיים בא כדי להגן עליהם מפני כל תביעה שלא תהיה ולפצות את התובעים – הנפגעים, במקומם במקרה של האשמה. על כן, מתייחס חישוב הפרמיה לפי שקלול גובה הפיצויים הממוצע לתביעות אלו והסיכון הכלכלי שחברת הביטוח נחשפת אליו בעקבותיהם וכן, ביחס לשנות הניסיון של בעל המקצוע בתחום ועברו הפלילי.

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *