איך מזהים בעיות בלב בשלט רחוק?

איך מזהים בעיות בלב בשלט רחוק?

הלב שלנו הוא מכונה מופלאה המאפשרת את קיומם של תהליכי חיים חיוניים בגופנו. כאשר הלב פועל כשורה, הוא מצליח לתמוך בשאר מערכות הגוף ולהזרים חמצן לאברים השונים. אך במצבים רפואיים מסוימים ייתכנו ליקויים בתפקוד הלב, ובמקרה זה הזנחה או אי טיפול רפואי מספק עלולים לסכן את חייו של האדם. לכן, המעקב אחרי מצב הלב עשוי להיות קריטי ולשם כך ניתן היום להיעזר במכשור רפואי מתקדם שיסייע בזיהוי תעוקת לב, גם כאשר אתם נמצאים בבית.

מהי תעוקת לב?

תעוקת לב, או אנגינה פקטוריס, מתפתחת בדרך כלל בשל היצרות העורקים הכליליים. מצב זה מוביל לכך ששריר הלב אינו מקבל את כמות הדם הדרושה לו, ועל כן גם אינו מקבל את כמות החמצן הנדרשת. תהליך היצרות העורקים אינו פתאומי. זהו תהליך טרשתי ממושך שבו חומרים שומניים מצטברים על דפנות העורקים וכך חוסמים את זרימת הדם. לתעוקת לב שלושה סוגים שונים – יציבה, בלתי יציבה ותעוקת לב הנגרמת בשל התכווצות העורק הכלילי. 

אדם הסובל מתעוקת לב יציבה יחוש בה בדרך כלל במקרה של מאמץ פיזי, כאשר הכאב יחלוף לאחר מנוחה. במקרים אלו, חשוב לעדכן את הרופא המטפל וכמובן להישמע להנחיות הטיפוליות ולהישאר במעקב. אם תדירות התקפי הכאב הולכת וגדלה, ומתרחשת גם בעת מאמץ קל, ייתכן כי התפתחה תעוקת חזה בלתי יציבה, המצריכה פנייה מיידית לטיפול רפואי. במקרים קיצוניים, בעיקר בקרב נשים, עלולה להתפתח גם תעוקת חזה שמקורה בהתכווצות העורק הכלילי, וגם אז יש לפנות לרופא המטפל בהקדם.

כיצד מזהים תעוקת לב גם מהבית

כל חולה שאובחן כסובל מתעוקת לב, גם יציבה, נדרש להיות במעקב רפואי צמוד. עם זאת, לצד הבדיקות הרפואיות, קיים היום אמצעי בדיקה נוסף שבאמצעותו ניתן לבדוק את מצב הלב גם מהבית. מכשיר הבדיקה החדש כולל חיישן קטנטן המושתל בעורק הריאה, ויחידת בקרה חיצונית הנמצאת בבית המטופל. החיישן מלקט נתונים על מצב תפקוד הלב של האדם, ומשדר אותם ליחידת הבקרה החיצונית. משם הנתונים מועברים לרופא המטפל, וכך יש באפשרותו לבחון את מצב ליבו של המטופל גם מרחוק. באופן זה, המטופל שומר על קשר קבוע עם הרופא המטפל, גם ללא צורך לצאת מהבית. לאחר שהוא בוחן את הנתונים, הרופא יכול להמליץ למטופל על ההנחיות לטיפול וכמובן, גם לאתר מצבים של תעוקת לב המסכנים את חייו.

מה עושים כאשר מזהים מצב של תעוקת לב?

השימוש באמצעים טכנולוגיים מאפשר להאריך את חייו של האדם, ואף לשפר את איכות החיים שלו. עם זאת, גם אם נעזרים בציוד רפואי מתקדם, חשוב לדעת לזהות מצב חירום במהירות. למצב של תעוקת חזה תסמינים רבים, ולרוב האדם עשוי לחוש באחד או יותר מהסימפטומים הבאים:

קשיי נשימה

בחילות

סחרחורות

כאבים באזור מרכז החזה

עייפות

זיעה קרה

חלק מהתסמינים שלעיל אופייניים כמובן למצבים רפואיים אחרים, אך אם האדם חש בתחושת כאב או לחץ בחזה עליו לפנות לייעוץ רפואי בהקדם. כאבים אלו יכולים גם להקרין לכיוון הכתפיים, יד שמאל, הגב ואפילו לאזור הלסת, ובמקרים קיצוניים הכאבים עלולים להעיר את האדם משנתו. במצב זה, יש לפנות במהירות לקבלת טיפול רפואי.

שתפו את הפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *